Start XVI Konkurs Gazetek Szkolnych

dla szkół podstawowych

pod patronatem Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty

1. Cele konkursu.

• Promowanie aktywności twórczej ucznia.
  • Upowszechnianie krytycznej analizy przekazów informacyjnych.
  • Rozwijanie zainteresowań kulturalnych oraz rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
  • Propagowanie poprawności językowej.
  • Popularyzacja czasopiśmiennictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
  • Promowanie współpracy zespołowej.

2. Organizatorzy konkursu:

• Szkoła Podstawowa nr 29 im. J. Liszewskiego w Olsztynie.
  • ODN w Olsztynie.

3. Patronem medialnym konkursu jest „Gazeta Olsztyńska”.

4. Warunki uczestnictwa i zasady konkursu:

• Konkurs jest jednoetapowy.
  • W konkursie biorą udział wyłącznie czasopisma redagowane przez uczniów szkół podstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w trzech kategoriach:

o   Klasy I - III

o   Klasy IV - VIII

• Gazetki elektroniczne.
  • Do konkursu należy zgłosić wybrane trzy numery gazetki (po 2 egzemplarze z numeru) z bieżącego roku szkolnego 2018/2019. Gazetki w wersji elektronicznej powinny być nagrane na płycie CD, ponadto zgłoszenie winno zawierać link do strony internetowej, na której zamieszczona jest gazetka elektroniczna.
  • Gazetki w formie tradycyjnej mogą być napisane odręcznie (ale czytelnie) lub na komputerze.
  • Objętość zgłoszonych gazetek powinna wynosić minimum 8 stron bez względu na format.
  • Kapituła konkursu będzie oceniać nadesłane prace wg następujących kryteriów:

a) Przedstawianie problemów i tematów istotnych dla środowiska szkolnego i obiektywizm prezentacji.

b) Podejmowanie tematyki związanej z regionem, środowiskiem lokalnym

c) Poprawność stylistyczna, gramatyczna i ortograficzna pisma.

d) Samodzielna i twórcza praca dzieci (bez przedruków). Promowane są oryginalne rysunki.

e) Różnorodność form, w tym dziennikarskich (np. wywiady, recenzje, opowiadania, sprawozdania, itp.).

f) Profesjonalizm formalny: strona tytułowa, wyczerpująca stopka redakcyjna, numeracja stron, czytelność, wykorzystanie miejsca w gazetce.

g) Zastosowane chwyty wizualne w gazetkach elektronicznych.

5. Termin nadsyłania gazetek.

Prace oraz kartę zgłoszeniową uczestników do udziału w konkursie należy przysłać do dnia 26 III 2019 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie,

ul. Iwaszkiewicza 44, 10-089 Olsztyn,

tel./fax 89-523 51 64

karta zgłoszeniowa>>>> pobierz

6. Finał konkursu.

• Komisję oceniającą stanowić będą: przedstawiciel ODN w Olsztynie,  dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej", pracownik UWM, nauczyciel polonista z SP 29 w Olsztynie, przedstawiciel pracowni plastycznej Pałacu Młodzieży w Olsztynie.
  • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w Internecie pod adresem: www.sp29.olsztyn.pl do 11 kwietnia 2019 roku.
  • Najlepsze zespoły redakcyjne zostaną wyróżnione dyplomami i upominkami.
  • Wręczenie nagród nastąpi 12 kwietnia 2019 roku podczas uroczystości Dnia Patrona Szkoły w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie.
  • Szczegółowe informacje dotyczące uroczystości zostaną przesłane nagrodzonym redakcjom drogą e-mailową.
  • Zwycięskie gazetki i ich redakcje zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Olsztyńskiej”.

7. Uwagi końcowe.

• Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zatrzymania gazetek nadesłanych na konkurs.
  • Nagrodzone gazetki zostaną zaprezentowane na okolicznościowej wystawce podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły.
  • Wyniki konkursu zostaną opublikowane na łamach „Gazety Olsztyńskiej”.