• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tydzień życzliwości

Email Drukuj PDF

Tydzień życzliwości w naszej szkole

W dniach od 16 do 23 XI obchodziliśmy w naszej szkole Dni Życzliwości. W piątek na godzinach wychowawczych uczniowie tworzyli regulaminy poprawnego komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi, z zachowaniem zasad kulturalnego wysławiania się, stosowania zwrotów grzecznościowych i savoir - vivre. Wypracowane kontrakty wyeksponowane zostały na korytarzach szkolnych, które także ozdobione zostały uśmiechniętymi buźkami, cytatami i złotymi myślami dotyczącymi życzliwości.

We wtorek 20 listopada na ścianach korytarzy szkolnych zostały wywieszone Drzewa Życzliwości. Uczniowie podczas przerw mogli na nich umieszczać życzliwe słowa, pozdrowienia, podziękowania dedykowane wybranym przez siebie osobom.

W tygodniu obchodów Dni Życzliwości wychowawcy w klasach I-VIII przeprowadzili wybór Super Życzliwych. Uczniowie Ci zostali nagrodzeni emblematami życzliwości i pochwałami w Librusie w kategorii - wyróżnianie się wysoką kulturą osobistą, taktem i uczciwością. Dzieci w klasach bawiły się również w zabawę integracyjną Tajemniczy przyjaciel.

 

List Rzecznika Praw Dziecka

Email Drukuj PDF

List Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Nie ma dzieci – są ludzie…

Janusz Korczak

Drodzy i Szanowni,

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.

Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.

Drodzy Dorośli,

prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.

 

Serdecznie pozdrawiam. pozostaję z wyrazami szacunku

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

turniej szachowy

Email Drukuj PDF

VII Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Edukacji Wczesnoszkolnej w szachach

10 listopada 2018, w Szkole Podstawowej Nr 30 w Olsztynie rozegrano  VII Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Edukacji Wczesnoszkolnej w szachach szybkich.

W zawodach tych uczestniczyli również zawodnicy z naszej szkoły.

W kategorii chłopców, w której startowało 31 uczestników nasi reprezentanci zajęli następujące miejsca:

Tomasz Hatliński klasa 2A zdobył I miejsce

Kulawczyk Adam klasa 3B zdobył IX miejsce

Goździewski Bolesław klasa 2A zdobył XI miejsce

W kategorii dziewcząt (na 7 uczestniczek):

Kwaterkiewicz Julia klasa 1C zdobyła II miejsce

Serdeczne gratulacje!!!!

 

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

Email Drukuj PDF

9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z Koła Tropicieli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny oraz zespółu muzycznego przygotowali pod kierunkiem pań Joanny Śmiechowskiej i Lidii Banach- Bartelik wzruszający montaż słowno- muzyczny zatytułowany "Pociąg do wolności". Była to wspaniała lekcja historii, podczas której przypomnieliśmy sobie fakty związane z utratą przez Polskę niepodległości i walki o jej odzyskanie.

O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy włączając się do ogólnopolskiej  akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Na uroczystości nie zabrakło również kombatantów – uczestników II wojny światowej, którzy wzięli udział w żywej lekcji historii. Panowie płk Marcin Kus – Prezes Warmińsko – Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP oraz por.  Edward Róg opowiadali uczniom o latach okupacji i walkach na różnych frontach II wojny światowej. Zaś płk Jan Wiśniewski złożył w imieniu kombatantów całej społeczności SP 29 życzenia z okazji 100- lecia Niepodległej. Goście przekazali uczniom przesłanie, że w życiu ważne są wykształcenie i uczciwa praca dla dobra Ojczyzny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy herbatce i ciastach upieczonych przez rodziców naszych uczniów.

Ważnym punktem obchodów było  odsłonięcie w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym obelisku upamiętniającego 100 – lecie niepodległości Polski. Tablicę, według  projektu graficznego  Leny Pawlewicz z klasy VI B, ufundowała  Rada Rodziców reprezentowana -  podczas uroczystości -  przez przewodniczącego pana Marka Fabianowicza i zastępcę przewodniczącego  panią Marzenę Barasińską.

Zaproszona na uroczystość ekipa TVP3 Olsztyn nagrała materiał filmowy, który został wyemitowany w lokalnych informacjach  9.11.2018 o godz. 18.30 i 21.00. (materiał można obejrzeć również na stronie TVP3 Olsztyn).

Więcej…
 

Kotylion biało- czerwony

Email Drukuj PDF


Z okazji Święta Niepodległości świetlica szkolna zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Kotylion biało-czerwony  z okazji 100 rocznicy niepodległości”.

Na konkurs nadesłano 40 prac z 5 olsztyńskich szkół. Kotyliony można podziwiać na wystawie  w holu przy sali nr 4.

L. Cybulkin, K. Jaśkiewicz

 

lekcja demokracji uczniowskiej

Email Drukuj PDF

W dniu 25.10.2018 w ramach projektu Szkoła Demokracji uczennica naszej szkoły Emilia Racewicz z klasy 4 b przedstawiała klasom trzecim działalność Samorządu Uczniowskiego i jego zadania " Szkoła dla nas"

 

Niezwykła lekcja

Email Drukuj PDF

Niezwykła lekcja

W czwartek 25 października odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas IV - VII pod nazwą „Sztuka starych mistrzów”  prowadzone przez przedstawiciela Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób powstawały grafiki wielkich mistrzów tworzących w okresie od XVI do VIII wieku, a także obejrzeli wystawę 40 oryginalnych dzieł sztuki: drzeworytów, miedziorytów, akwafort i litografii  takich artystów jak Durer, Rembrandt, Płoński, Piranezi, Chodowiecki, Goya, obejmującą okres od Renesansu do Romantyzmu.

 


Strona 8 z 26

zebrania z rodzicami

Pierwsze spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych
z wychowawcami odbędzie się
26 sierpnia o godzinie 17.00.

Kalendarium

Dzisiaj jest
Środa
24 lipca 2019
Imieniny obchodzą
Antoni, Kinga, Krystyna, Kunegunda, Olga, Wojciecha
Do końca roku zostało
161 dni

Cytat dnia

Najpiękniejszą rzeczą, której może doświadczyć człowiek, jest tajemnica.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości Konto Rady Rodziców SP 29 Olsztyn

BOŚ SA O/Olsztyn

61 1540 1072 2107 4571 3375 0001


Konto wpłat za obiady

Bank: PKO Bank Polski S.A.

61 1020 3541 0000 5202 0291 5387

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Liszewskiego

ul. Iwaszkiewicza 44

10-089 Olsztyn

tel./fax. (0-89) 523-51-64

e-mail: sekretariat@sp29.olsztyn.pl

http://www.sp29.olsztyn.pl